forex trading logo

Форма за вход



Home Начало История
История ПДФ Печат Е-мейл

Основно училище „Любен Каравелов” е едно от най-старите учебни заведения в град Русе. Възниква като самостоятелно класно девическо училище с три отделения през 1870 година, когато Общината взема решение за построяване на сграда на Девическото училище в двора на старото училище, бивша Епископия. Необходимите средства за строежа и обзавеждането са набирани предимно от частни дарения и от представления на Певческото дружество. Най – големи суми даряват русенците Васил Радев, Йосиф Дайнелов, братя х.Петкович. Сред дарителите се срещат имената  на чужди консули и на известния книжар Хр.Г.Данов. Момичетата са се обучавали по специална програма на девическите училища. През първоначалния период в класното девическо училище с възрожденски ентусиазъм работят Никола Попов, Екатерина Петко Каравелова, Магдалена Михалаки Георгиева, Антонина Мамарчева и др.

След Освобождението името и авторитетът на девическото училище  нарастват. Първата дописка на летописната книга от 1909 година документира отделянето на първите три класа от Девическата гимназия „Княгина Евдокия” с отделен директор и 16 учители. В следващите години броят на паралелките  се увеличава и това налага училището да се помещава  в двете сгради. В приблизително такъв вид първата девическа прогимназия в град Русе съществува до 1922 година, когато се превръща във Втора смесена прогимназия и с това се слага край на девическия период на училището. През 1928 год. се надстроява вторият етаж на новата сграда, а старата се събаря. Ако се съди от печата в летописната книга, известният наш публицист и революционер Любен Каравелов става Патрон на училището през учебната 1932 – 1933 год. През 1936 год. е закрито първоначалното училище „Поп Нил” и учениците му идват във Втора прогимназия „Любен Каравелов”. От тази година училището носи наименованието Второ народно основно училище „Любен Каравелов”.

През 30 – те и 40 – те години на ХХ век училището е било методически център за квалификация на учителите от град Русе. Всяка година са се провеждали педагогически конференции, на които са се изнасяли реферати и открити уроци. Като училище, което се намира на брега на река Дунав, в старата централна махала „Варош”, в него са се обучавали деца на тогавашния русенски елит.

Статутът на училището не се променя и след реформите на образованието по

време на социализма. Запазва се и неговият авторитет като елитно учебно заведение с висококвалифицирани учители и успяващи ученици в областта на науката, изкуствата и спорта.

През 1981 год. училището се премества в новопостроената сграда на улица „Велико Търново” 19, където се помещава и до сега.

По случай 100 - годишния юбилей през 1970 година, за постигнати високи резултати в учебно – възпитателния процес, училището е наградено с орден „Кирил и Методий” І степен. През ноември 2010 година  тържествено се отбеляза 140 годишнината от основаването на училището.

 

 

Анкета

Каква е причината да изберете училище Л.Каравелов?
 

Кой е тук?

В момента има 13 посетителя в сайта


Новости

Популярно

Важни новини

Математическа атака

Успехи за каравеловци в състезанието „Математическа атака“

В навечерието на великденските празници, в МГ "Баба Тонка" бяха наградени индивидуалните участници и отборите на ОУ "Л. Каравелов", заели първите места в състезанието "Математическа атака".

Седмокласничките Калина Балканска, Мария Накова, Гергана Айзнер и Дария Веселинова заеха първо място. Зад този успех стои подкрепата на госпожа Соня Костадинова.

Кристиан Василев, Илияна Петрова, Ерин Сабриева и Радостина Кичукова от шести клас се класираха на второ място. Зад успешното представяне стои помощта на госпожа Зорина Петрова.

Отборът на петокласниците - Александът Станчев, Виктория Ангелова, Дамян Илиев и Симеон Митев се класира на второ място. Зад успеха им стоят госпожа Зорина Петрова и госпожа Елеонора Николова

Учениците на госпожа Тунева  от четвърти клас - Лилия Димитрова и Никола Гетов заеха второ място,  а Мартин Веселинов се класира на четвърто.


Изграден с помощта на Joomla!. Създаден от: Георги Георгиев.